Szpital w sieci?


Dodany: 10:09:53 22.02.2017 2976



Wczoraj podczas posiedzenia rządu został przyjęty projekt ustawy o sieci szpitali. Chociaż pomysł Ministerstwa Zdrowia krytykują nawet politycy PiS-u, wicepremier Jarosław Gowin był przeciw i zgłosił swoje zadanie odrębne.

Czy to kolejny pomysł z którego wycofa się PiS?

Wicepremier Gowin nie krytykuje konkretnych rozwiązań projektu, ale uważa, że cały pomysł nie ma żadnego sensu i nie przyniesie nic dobrego. Jego zdaniem powstanie sieci szpitali „nie tylko nie skróciłoby kolejek - tej głównej plagi polskiej służby zdrowia, ale mogłoby wręcz doprowadzić do pogorszenia opieki zdrowotnej”. –  Dlatego podczas posiedzeń rządu czy narad na szczeblu rządowym opowiadam się za tym, żeby albo ze stworzenia sieci szpitali zrezygnować, albo żeby przeprowadzić pilotaż, który pokaże, na ile te rozwiązania się sprawdzają, a na ile zasadne są uwagi krytyków - podkreślał wicepremier.

Co to oznacza dla pacjentów? Likwidacje szpitali, zadłużanie, znikające oddziały i kolejki - przekonują przeciwnicy. - Na pewno zaskakuje szybki termin wprowadzenia ustawy, bo 1 października, to nie jest odległa data. Może się okazać, że część pacjentów nie zostanie przyjęta do szpitala albo na leczenie - powiedział Marek Balicki, były minister zdrowia, a obecnie członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jednak premier Szydło i szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł są przekonani, że sieć przyniesie poprawę dostępu do lekarzy. Radziwiłł zaznacza przy tym, że ustawa o sieci szpitali "to jest element ważny, ale nie jedyny... dalszej drogi reformowania tego systemu, który wymaga reformy w innych obszarach także”.
Utworzona zostanie sieci szpitali, czyli tzw. System PSZ (podstawowe szpitalne zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej). Placówki zdrowia objęte systemem zostaną przyporządkowane do 6 poziomów zabezpieczenia ze wskazaniem profilów działalności oraz po spełnieniu ściśle określonych kryteriów. Szpitale małe lub nowe prawdopodobnie nie załapią się do sieci. Możliwe, że System PSZ nie obejmie również zakładów leczniczych udzielających świadczeń szpitalnych wyłącznie w trybie hospitalizacji planowych oraz „jednego dnia”.
Budżetowanie szpitali w sieci ma obejmować nadwykonania. Jednakże istnieje ryzyko, że szpitalom w PSZ nie zostaną zwrócone poniesione koszty za świadczenia ponad ryczałt, których placówki zdrowia zobowiązane są udzielić pacjentom w stanie nagłego zagrożenia życia.
Ponadto MZ będzie wydawał opinię o celowości włączenia do sieci szpitala niespełniającego kryteriów „ze względu na zabezpieczenie na terenie danego województwa właściwego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej”. Opinia ta będzie brana pod uwagę przy wydawaniu przez NFZ decyzji o włączeniu do sieci. Nowelizacja z jednej strony wprowadzi zatem kryteria nie pozostawiające żadnego pola uznaniowości, a z drugiej strony umożliwi włączenie do sieci każdego szpitala zaakceptowanego przez NFZ. Może dojść do uprzywilejowania publicznych placówek zdrowia.
Celem nowelizacji jest zabezpieczenie dostępu pacjentów do leczenia szpitalnego oraz AOS w poradniach przyszpitalnych, a także zapewnienie ciągłości i kompleksowości udzielanych świadczeń. Tylko szpitale w sieci będą miały zagwarantowany kontrakt na zasadzie ryczałtu, który będzie obliczany m.in. w zależności od liczby pacjentów w poprzednim roku. Dotychczasowe kontrakty zostaną automatycznie przekształcone w umowy według nowych przepisów. Szpitale poza siecią będą musiały ubiegać się o kontrakty na dotychczasowych zasadach.
Placówki zdrowia ujęte w sieć zostaną wpisane na wykaz szpitali sporządzany przez NFZ oraz publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Funduszu. Pierwsze listy mają powstać do 30 kwietnia 2017 r. i wejdą w życie 1 lipca 2017 r. Wykazy obejmą szpitale ze wskazaniem profili ich działalności i będą obowiązywać przez 4 lata.
Szpitale w PSZ będą podzielone na trzy podstawowe stopnie, a ponadto wyodrębnione zostaną szpitale onkologiczne i pulmonologiczne, pediatryczne, a także ogólnopolskie. Profile działalności poszczególnych stopni będzie określał Minister Zdrowia. Do I stopnia będą należeć szpitale o zasięgu powiatowym, do II stopnia „byłe szpitale wojewódzkie” zaś III stopnia – wieloprofilowe szpitale specjalistyczne.
Projekt został skierowany do prac parlamentarnych.

źródło: www.prawo-medyczne.info


Komentarze

-Gość-:

2017-02-22 10:23:24

rzeź drzew trwa teraz nadchodzi rzeź szpitali


Dodaj komentarz:

Ostatnie newsy:

Nasze kamery