VIDEO | "Pachnący" Rypin


Dodany: 10:06:12 20.05.2016 2515



Burmistrz Miasta Rypin podjął się walki z uciążliwym odorem. Na ostatniej sesji Burmistrz poruszył ten dokuczliwy temat, informując że prawdopodobnie fetor pochodzi z poferementu wywożonego na pola z Biogazowi w Staorypinie. Chociaż obiekt ten nie znajduje się w granicach miasta Rypin i nie podlega mu w żaden sposób, to uciążliwym tematem zajęły się miejskie władze. 4 kwietnia włodarz Rypina wystosował pismo do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a miesiąc temu odbyło się również spotkanie. Na spotkaniu uczestniczyli włodarze miasta, gminy i powiatu. Na skargę Burmistrza zareagował WIOŚ, który w dniach od 8 do 29 kwietnia br. przeprowadził kontrolę. Kontrola WIOŚ wykazała że w październiku 2014 roku zmieniono skład substratów, które są stosowane w biogazowni. Glicerynę i serwatkę zastąpiono odpadową tkanką zwierzęcą i odpadami z oczyszczalni ścieków. Odpady biogazownia pozyskiwała z Brodnickich Zakładów Żelatyny sp. z o.o. Badana pozostałość pofermentacyjna posiadała intensywny, charakterystyczny zapach i czarną barwę. Kontrola wykazała również, że zbiorniki magazynowe na wsad – substrat, w tym gnojownicę, odpadową tkankę zwierzęcą i osady z oczyszczalni ścieków są przykryte powłoką, która nie jest gazoszczelna tak jak pozostałe zbiorniki na pierwotną i wtórną fermentację oraz zbiorniki na pozostałości pofermentacyjne. Komory te są zabezpieczone przykryciem wykonanym z dwu powłokowego dachu gazoszczelnego. Dodatkowo na wydzielający się fetor ma wpływ przeładunek i magazynowanie odpadowej tkanki zwierzęcej i osadów z oczyszczalni. Dodatkowo biogazownia zgodnie z decyzją ustalającą środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia miała obowiązek nasadzenie zieleni izolacyjnej, kontrola wykazała że nasadzenia były dokonane wyłącznie wzdłuż półnono-wschodniej granicy zakładu. A dokonane obsadzenia drzewami charakteryzują się małymi przyrostami rocznymi i częściowo uległy wymarznięciu.

10 maja odbyło się kolejne spotkanie władz samorzadowych, wówczas starosta nie wyklucza zmiany decyzji , umożliwiającej wykorzystywanie odpadów, jeśli problem nie zostanie rozwiązany. Po kontroli władze biogazowni postanowiły wdrożyć plan naprawczy. Według deklaracji ma on na celu zminimalizowanie oddziaływań odorowych. W ramach programu biogazownia przewiduje wdrożenie szeregu rozwiązań technicznych i logistycznych usprawniających dotychczas zastosowane rozwiązania projektowe. Zaproponowany program został podzielony na 4 fazy.

Z pismami z  Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy Delegatury we Włocławku i deklaracją właścicieli biogazowni o przyjęciu programu ograniczenia uciążliwości odorowych można się zapoznać na stronie Urzędu Miasta Rypin.

Zapraszamy na videorelacje ze spotkania dotyczącego "śmierdzącego" problemu w Rypinie, które odbyło się w poniedziałek (16 maja) o godz. 17:00 w sali Urzędu.


Galeria zdjęć:


Komentarze

RYPIN.TV:

2016-05-21 00:36:40

krótka relacja do zobaczenia także na http://bydgoszcz.tvp.pl/25440573/20052016-g-1830


Dodaj komentarz: